روش از بین بردن لکه های گوناگون از روی تشک

۰
لکه

لکه های روی تشک معمولا شامل وارانتی نمی شوند و شما نمی توانید تشک لک شده خود را با تشکی نو تعویض کنید، اما اگر شما سریع اقدام کنید و قدم های درستی بردارید، پاک کردن آن ها از روی تشک کار ساده ای است. ما برای تهیه این راهنمای ساده با متخصصان نظافت مشورت کرده و برای پاک کردن هر کدام از انواع مختلف لکه ها از روی پارچه تشک بهترین راه را معرفی کرده ایم. در مورد روش شستشوی انواع مختلف کالای خواب مانند روتختی، بالش، ملحفه و … نیز تیم تولید محتوای داتیس مقاله ای جداگانه تالیف نموده است.

لکه های مختلف را با این روش ها بطور کامل پاک کنید

صرف نظر از این که چه نوع لکه ای را می خواهید از روی تشک خود پاک کنید، ابتدا باید به برچسب نحوه نگهداری نصب شده بر روی تشک که توصیه های تولید کننده و موارد احتیاط بر روی آن نوشته شده است مراجعه کنید. هرگز تشک را با آب یا مایع شستشو خیس نکنید. تشک ها، بخصوص تشک های مموری فوم، برای خیس شدن طراحی نشده اند. آن ها سریع خشک نمی شوند و  اگر تشک شما برای مدتی مرطوب بماند بو می گیرد و یا حتی به کپک و قارچ آلوده می شود.

مالیدن الکل، پراکسید هیدروژن، سرکه، مواد شوینده ، تمیزکننده های خانگی مبتنی بر مرکبات و مایع ظرفشویی همگی لکه بر های خوبی هستند، که مگ رابرتس، مدیر خدمات نظافت مالی مید، استفاده از همه آن ها را توصیه می کند، اما تمیز کننده مورد علاقه او ترکیبی از سه چهارم لیوان آب گرم، یک چهارم لیوان سرکه، و یک قاشق غذا خوری مایع ظرفشویی است که باید در یک بطری اسپری ریخته شود.

کارشناسان این پنج گام پایه ای را برای پاک کردن رایج ترین انواع لکه ها توصیه می کنند :

  1. جذب : برای لکه های تر ، با یک حوله خشک آن را جذب کنید. حوله را روی لکه فشار دهید و تا زمانی که حوله نتواند مایع بیشتری جذب کند به خشک کردن ادامه دهید. برای لکه های خشک روی تشک، پاک کردن و خارج کردن کثیفی بیشتر یک پارچه خیس را به نرمی روی لک  بکشید و سپس به سراغ گام دوم بروید.
  2. مایع ظرفشویی را اضافه کنید : مایع نظافت خود را روی قسمت کثیف شده اسپری کنید یا با دستمالی روی آن بکشید. بعضی از لکه های روی تشک مانند خون باید 10 الی 15 دقیقه آغشته به مایع نظافت باقی بماند.
  3. پاک کردن : یک پارچه خشک یا حوله کاغذی را روی لکه آغشته به مایع نظافت فشار داده و آن را پاک کنید. این کار را تا زمانی که دیگر نتوان مایع بیشتری را جذب کرد ادامه دهید. در صورت نیاز مراحل دوم و سوم را مجددا تکرار نمائید.
  4. خشک کردن با هوا : بیرون گذاشتن تشک در معرض نور خورشید خیلی عالی است اما در صورتی که این کار ممکن نباشد، از حداکثر نور و جریان هوایی که در اتاق می توانید از آن بهره مند شوید استفاده کنید. پنجره ها را باز کنید و پرده و کرکره ها را کنار بزنید، و از یک پنکه یا هر نوع بادبزن دیگر برای ایجاد جریان هوا در اتاق استفاده کنید. بسته به اندازه لکه روی تشک ، خشک شدن آن بطور کامل می تواند چند ساعتی طول بکشد.
  5. بو زداییبرای از بین بردن و جذب کردن بوهای بد، زمانی که تشک کاملا خشک شده باشد کمی جوش شیرین روی آن بپاشید. برای پخش راحت تر جوش شیرین روی تشک می توانید از یک الک استفاده کنید.

انواع لکه های مختلف روی تشک

برای گرفتن نتیجه بهتر می توانید از این روش ها و پاک کننده ها روی لکه های مختلف نسبت به خواص آن ها استفاده کنید.

خون

از چه چیزی استفاده کنیم : سرکه سفید یا پراکسید هیدروژن 3%

روش استفاده : مقدار کمی سرکه یا پراکسید روی لکه روی تشک بریزید. در صورتی که از سرکه استفاده می کنید اجازه دهید 10 دقیقه بماند و سپس با فشار دادن پارچه ای ، آن را خشک نمائید و در صورت نیاز این کار را چند بار تکرار کنید. اگر از پراکسید استفاده نمائید در تماس با خون کف خواهد کرد. کف را پاک کنید و اجازه دهید برای 5 دقیقه بماند. سپس با یک حوله خیس شده با آب سرد روی تشک بکشید تا سرکه یا پراکسید کاملا پاک شود. سپس اجازه دهید تا در معرض هوا خشک شود.

ادرار

از چه چیزی استفاده کنیم : مایع نظافت لوازم منزل آنزیمی از قبیل شوینده های مخصوص لکه های حیوانات خانگی (این شوینده ها برای تجزیه و از بین بردن پروتئین هایی که سبب ایجاد بوهای بد می شوند بهتر هستند.)

 روش استفاده : پس از جذب ادرار طبق روالی که در گام 1 توضیح داده شد، مایع نظافت را روی لکه بریزید و اجازه دهید 15 دقیقه بماند تا آنزیم کار خود را انجام دهد. سپس با کشیدن حوله ای که در آب سرد خیس شده است آن را پاک کنید. سپس بر طبق گام های سوم و چهارم عمل می کنیم.

لکه ادرار حیوانات

ادرار حیوانات

از چه چیزی استفاده کنیم : مایع نظافت لوازم منزل آنزیمی مخصوص لکه های حیوانات خانگی

روش استفاده : پس از جذب ادرار طبق روالی که در گام 1 توضیح داده شد، با افزودن وزن و فشار بیشتر مایع بیشتری را جذب کنید. چند حوله کاغذی یا یک حوله پارچه ای روی قسمت لک شده قرار دهید و  برای دقایقی، چند کتاب روی حوله ها بگذارید. این کار را با تعویض حوله ها با حوله خشک چند بار تکرار کنید. پارچه خیس شده با آب سرد را روی لکه بکشید. یک دقیقه صبر کنید و سپس شوینده آنزیمی را روی منطقه آلوده بریزید و برای 15 دقیقه اجازه دهید تا آنزیم ها کار خود را انجام دهند. سپس بطور کامل مایع شوینده را با حوله بیرون بکشید و خشک کنید. اگر پس از خشک شدن بوهای بد یا اثر لک باقی مانده بود از ضد بوی حیوانات خانگی یا از شامپوی فرش استفاده کنید.

قهوه

از چه چیزی استفاده کنیم : از ترکیبی که در ابتدای این یادداشت از مگ رابرتس نقل کردیم استفاده کنید.

روش استفاده : در صورت تازه بودن لکه ابتدا آن را با حوله جذب کنید. در صورت خشک بودن ، یک دستمال خیس شده با آب گرم روی آن بکشید. با یک پارچه کم رنگ قهوه را از پارچه تشک بیرون بکشید. برای جلوگیری از پخش شدن رنگ از کناره ها شروع کرده و به سمت داخل بکشید. تا زمانی که دیگر رنگ قهوه ای روی پارچه شما منتقل نشود به این کار ادامه دهید. یک پارچه تمیز را داخل ظرفی از محلول سرکه فرو کنید و روی قسمت آلوده از بیرون به داخل بکشید. اگر قهوه شما دارای شکر و یا کرم بوده است ، دستمالی را با مخلوطی از شوینده و آب گرم خیس کرده روی قسمت لک شده بکشید.

روغن غذا یا لوسیون

از چه چیزی استفاده کنیم : جوش شیرین ، مایع ظرفشویی

روش استفاده : هر قدر از روغن را که می توانید از روی تشک خارج کنید. می توانید برای این کار از یک کارت بانکی استفاده کنید. سپس جوش شیرین را روی قسمت لک شده بپاشید و اجازه دهید 20 دقیقه بماند. جوش شیرین را از روی تشک پاک کنید. چند قطره از مایع ظرفشویی را در آب گرم حل کرده و با یک دستمال روی لکه بکشید و سپس با حوله خشک کنید.

منبع :

https://www.saatvamattress.com/blog/how-to-get-any-stain-out-of-a-mattress/

بازدیدها 5 زمان ها, 5 بازدیدهای امروز

بهداشتی, مجله خواب داتیس

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.