خانه / سلامت / اثر تعطیلات بر خواب شما چیست و آیا آن را مختل می کند؟

اثر تعطیلات بر خواب شما چیست و آیا آن را مختل می کند؟

اثر تعطیلات بر خواب بیشتر مواقع مثبت نیست و اغلب مردم معمولا از مختل شدن خوابشان در تعطیلات طولانی شکایت دارند. اما چگونه می توانیم بدون این که خوابمان و در پی آن سلامتی جسمانیمان آسیب ببیند ، از تعطیلات پایان سال لذت ببریم؟

اثر تعطیلات بر خواب شما چیست و آیا آن را مختل می کند؟

منکر این نمی توان شد که تعطیلات عید فرصتی برای تفریح ، وقت گذرانی بیشتر با خانواده و استراحت فراهم می کند. اما نکته اینجاست که اثر تعطیلات بر خواب با طوفانی از تغییراتی که در روند روزمره زندگی ایجاد می کند نمی تواند چندان مثبت باشد.

به عبارت دیگر این همه تغییر ، خواب شما را مختل خواهد کرد ، حالا یا خوابیدن را برایتان مشکل می کند و یا خیلی بیشتر از معمول می خوابید. نتیجه این می شود که احساس خستگی در تن و جان شما باقی می ماند و در پایان تعطیلات با خستگی بیشتری بر سر کار خود بر می گردید. اثر تعطیلات بر خواب نه تنها خستگی بلکه افزایش خطر ابتلا به بیماری و ضعف سلامتی نیز می باشد.

حتی اگر برنامه ریزی کنید تا شب ها به موقع بخوابید ، اثر تعطیلات بر خواب به گونه ای است که باز هم در عمل چیزهای بیشتری وجود خواهد داشت تا کیفیت خواب شما را پائین بیاورد. اگر شما می خواهید خوابتان در این ایام آسیب نبیند به نکاتی که در ادامه آورده ایم توجه کنید.

چه چیزی شما را در تعطیلات نوروزی بیدار نگه می دارد؟

حتی زمانی که شما طبق برنامه به تخت خوابتان می روید که بخوابید ، چیزی که در ادامه اتفاق می افتد همیشه خوابی آرامش بخش نیست. کار مشکلی است که مغزتان را خاموش کنید و بدنتان را آرام کنید تا بتوانید به راحتی بخوابید.

اثر تعطیلات بر خواب شما معمولا منفی است

آیا شما تحت تاثیر فشار تعطیلات قرار دارید؟

استرس مالی

آیا در ایام عید پول زیادی خرج کرده اید و نگران هستید که پول کافی برای هزینه های ضروری خودتان نداشته باشید؟ اثر تعطیلات بر خواب گاهی اوقات به دلیل افزایش هزینه ها جنبه استرس مالی پیدا می کند. استرس مالی می تواند کل شب ذهن شما را درگیر کرده و اجازه ندهد آرامش کافی برای خوابیدن داشته باشید.

فشارهای خانواده

بعضی وقت ها تقسیم زمان بین اعضای خانواده و دوستانی که میل دارید با آن ها وقت بگذرانید کار دشواری می شود. بسته به جغرافیای خانواده شما ، برنامه کاریتان یا وضعیت آب و هوا ، وضعیت مالی و بسیاری عوامل دیگر ممکن است در دید و باز دیدهای عید فشار زیادی بر شما وارد شود. به این ترتیب اثر تعطیلات بر خواب شما کمبود خواب و خستگی بیشتر خواهد بود.

غذا و نوشیدنی

در طول تعطیلات روند غذا خوردن ما نیز تغییر می کند و خوردن برخی غذاهای چرب و نوشیدنی ها می تواند خواب شما را مختل کند. نوشیدن کافئین یا الکل در میهمانی های عید می تواند باعث شود شب ها از خواب بیدار شوید و نتوانید به اندازه لازم تجدید قوا کنید. اثر تعطیلات بر خواب افرادی که در میهمانی ها پرخوری می کنند ، بطور قطع اختلال در خواب خواهد بود.

توصیه هایی برای خواب بهتر در ایام تعطیلات

در این قسمت چند توصیه برای مدیریت استرس ایام عید آورده ایم که با کمک گرفتن از آن ها می توانید جنبه منفی اثر تعطیلات بر خواب خودتان را کاهش دهید.

دفترچه ای برای برنامه ریزی فعالیت ها و هزینه های ایام عید تهیه کنید. لیستی از کارهایی که قرار است انجام دهید تهیه کنید و هزینه هایتان را یادداشت کنید تا حساب مخارج از دستتان در نرود.

برنامه هایتان را با دوستان و خانواده خود هماهنگ کنید تا بتوانید به همه دید و بازدید های ضروری برسید. از دست دادن دیدار با یکی از عزیزانتان می تواند خیلی استرس زا باشد پس برنامه ای دقیق تهیه کنید. برنامه ریزی دقیق اثر تعطیلات بر خواب را تعدیل خواهد کرد.

حواستان به چیزی که می خورید یا می نوشید باشد. از زیاده روی در خوش گذرانی ها پرهیز کنید. هر وقت وسوسه شدید که بیشتر بخورید به عواقب آن فکر کنید. اثر تعطیلات بر خواب ناشی از خود تعطیلات نیست بلکه بیشتر به دلیل افراط و تفریط های ما در این ایام است که جنبه منفی پیدا می کند.

البته رعایت بهداشت خواب ، یعنی هشت ساعت خواب روزانه و حفظ نظم خواب جزو ضروریاتی است که همیشه باید رعایت شود. اثر تعطیلات بر خواب بعضی وقت ها به دلیل به هم خوردن نظم و ترتیب محیط خواب در این ایام است که موجب اختلال در خواب می شود. از مناسب بودن محیط خواب خود اطمینان حاصل کنید.

اثر تعطیلات بر خواب هنگام مسافرت

در صورت سفر در این ایام معمولا محل خواب شما نیز دچار تغییرات نا مطلوبی می شود که می تواند خواب شما را مختل کند. استفاده از تشک مسافرتی مناسب می تواند این جنبه منفی از اثر تعطیلات بر خواب را کاهش دهد.

منبع:

https://goodnightsleepsite.com/blog/2018/12/12/why-the-holiday-season-disrupts-your-sleep/

0/5 ( 0 بازدید )

این مقاله را به اشتراک بگذارید

(میزان رضایتمندی کاربران)
Call Now Button