خانه / خواب / زون بندی 5 ناحیه ای تشک به چه معنی است و چه فایده ای دارد ؟

زون بندی 5 ناحیه ای تشک به چه معنی است و چه فایده ای دارد ؟

زون بندی چند بخشی تشک ، یکی از ویژگی های جدیدی است که تولید کنندگان کالای خواب برای فراهم نمودن پشتیبانی بهینه از بدن و ستون فقرات افراد ، در حالت های مختلف خوابیدن توسعه داده اند. برای توسعه این تکنولوژی مهندسین کالای خواب ، عادت های خواب افراد مختلف ، وزن های مختلف و وضعیت های مختلف خوابیدن را در نظر گرفته اند. این نوع تشک برای بیماران به منظور پیشگیری از زخم بستر نیز توصیه می شود.

زون بندی 5 ناحیه ای تشک به چه معنی است و چه فایده ای دارد؟

زون بندی به منظور ایجاد تمایز بین نقاطی که نیاز به راحتی بیشتر و نقاطی که نیاز به سفتی بیشتر دارند انجام می شود. البته همانطور حدس می زنید این نوع تشک ها کمی گران تر از تشک های معمولی خواهند بود. اما هزینه اضافی که بابت خرید آن می پردازید ارزشش را دارد ، چرا که تشکی خواهید داشت که برای بدن شما طراحی شده است.

تعداد ناحیه ها در تشک های مختلف ، متفاوت است ، اما معمولا این تعداد بین 3 تا 5 ناحیه زون بندی می شود. معمولا قسمت های بالایی بدن یعنی سر ، گردن و شانه ها هر کدام ناحیه خودش را دارد و معمولا فوم نرم تری را برای این قسمت ها در نظر می گیرند تا شانه ها را در آغوش بگیرد و شخص احساس راحتی بیشتری داشته باشد.

ناحیه دیگر قسمت میانی بدن شما را پوشش می دهد. اگر شما روی شکم بخوابید این قسمت می تواند شکم شما باشد و اگر به پشت بخوابید قسمت پائینی کمر شما خواهد بود. این ناحیه معمولا برای پشتیبانی و محافظت از ستون فقرات سفت تر است. به این ترتیب زون بندی این ناحیه برای نگه داشتن ستون فقرات در حالت انحنای طبیعی و جلوگیری از آسیب های احتمالی است.

معمولا یک ناحیه زون بندی نرم دیگر هم برای قسمت لگن و باسن وجود دارد. این بخش از بدن نیز به دلیل فشار زیادی که هنگام دراز کشیدن تحمل می کند نیاز دارد که پوشش داده شود و به همین دلیل با یک فوم نرم احاطه می شود تا بتواند فشار وارد شده را کنترل کند.

مزایای ارگونومیک زون بندی 5 ناحیه ای

تحقیقات نشان می دهند که پشتیبانی از ستون فقرات کمک می کند تا کمرتان سالم بماند. اما خوابیدن روی یک تشک سفت لزوما نمی تواند این پشتیبانی را فراهم کند، بلکه داشتن کمر سالم نیازمند پشتیبانی آناتومیک صحیح است. این کار با زون بندی مناسب برای فراهم نمودن پشتیبانی مورد نیاز در ناحیه پائین کمر محقق می شود.

در واقع پایه و فونداسیون تشک در مرکز آن قرار می گیرد و برای قرار دادن بدن در وضعیت ارگونومیک صحیحی که آن را از آسیب های احتمالی محافظت می کند در قسمت های بالا و پائین راحتی و نرمی لازم فراهم می شود. مزیت زون بندی نسبت به تشک های سفت این است که در قسمت های بالا و پائین بدن نیز می تواند به حفظ ارگونومی بدن کمک کند.

مزیت زون بندی

احساس درد کمتر در ناحیه پائینی کمر

بر اساس مطالعاتی که انجام شده است تشک های خیلی نرم می توانند باعث ایجاد درد در ناحیه پائینی کمر شوند اما در برخی مواقع نیز علت این درد ها می تواند استرس یا موارد دیگری نیز باشد. به این ترتیب خوابیدن روی تشک زون بندی که پشتیبانی بهتری از کمر شما فراهم می آورد به تدریج شاهد کاهش درد هایی خواهید بود که از خوابیدن بر روی تشکی نرم ایجاد می شدند.

مفاهیم پیش فرض در زون بندی تشک

معمولا همه افراد هنگام خوابیدن سرشان را بالای تشک جایی که بالش قرار دارد می گذارند. این با شانه هایی که در زون بعدی جای می گیرند حدودا 38 سانتی متر فاصله ایجاد می کند. ستون فقرات کمری و باسن و ران یعنی سنگین ترین قسمت بدن ما در زون سوم که ناحیه مرکزی تشک می شود قرار می گیرند.

از آنجایی که پاها و قسمت های پائینی بدن ما وزن زیادی ندارند زون بندی در این ناحیه چندان مهم نیست. کودکان نیز به دلیل وزن کمی که دارند چندان نیازی به تشک های زون بندی شده ندارند ، با این حال آن ها نیز می توانند از انعطاف پذیری و حالت ارتجاعی مناسب آن بهره مند شوند.

عادت هایی که باید تغییر کنند

مانند کفشی که در ابتدا چند باری باید پوشیده شود تا پای شما به آن عادت کند و بتوانید از آن لذت ببرید ، تشک زون بندی شده نیز می تواند در ابتدای استفاده کمی متفاوت به نظر برسد و هنگام چرخیدن و غلط خوردن روی آن احساس راحتی نداشته باشید. بخصوص اگر تشک قبلی شما خیلی نرم بوده باشد کمی زمان لازم خواهید داشت تا بتوانید از خوابیدن روی آن لذت ببرید.

تکنولوژی زون بندی 5 ناحیه ای در تشک طبی کاپونا

تشک طبی کاپونا از نوع فول ارتوپدیک تمام طبی می باشد. هسته اصلی تشکیل دهنده آن از نوعی فنر پاکتی تهیه شده است که از جدیدترین تکنولوژی روز دنیا بهره می برد. به نحوی که هر فنر به صورت کاملا مستقل از فنرهای اطراف خود عمل کرده و فشار وزن وارد شده را به اطراف خود منتقل نمی کند.

این نحوه عملکرد باعث می شود که تشک طبی کاپونا به بالاترین میزان هماهنگی و انطباق با آناتومی بدن شخص برسد و فشار را در ستون فقرات و مهره های گردن به صفر نزدیک کند. اما علاوه بر آن تکنولوژی زون بندی 5 ناحیه ای (ZONE-5) نیز به آن اضافه شده که ویژگی منحصر به فرد این نوع فنربندی می باشد.

منابع :

https://www.cozypure.com/natural-latex-5-zone-core

https://sleepdelivered.com/what-is-a-multi-zone-mattress-and-what-are-its-benefits/

5/5 ( 1 بازدید )

این مقاله را به اشتراک بگذارید

زون بندی 5 ناحیه ای تشک به چه معنی است و چه فایده ای دارد ؟
5 (100%) 1 امتیاز
(میزان رضایتمندی کاربران)
Call Now Button