خانه / خواب / تخت خواب در زمستان بهتر است چه شرایطی داشته باشد

تخت خواب در زمستان بهتر است چه شرایطی داشته باشد

تخت خواب در زمستان نیازهای متفاوتی نسبت به فصل های گرم سال دارد. شما به ملحفه ها و لحاف های گرم تری نیاز دارید و مکان خواب شما نیز نسبت به شرایط جدید باید دوباره تنظیم شود.

 تخت خواب در زمستان بهتر است چه شرایطی داشته باشد

پیچیدن در بستری گرم در پایان روزی زمستانی و پس از پیاده روی خسته کننده در میان برف و سرما بطور قطع می تواند حس فوق العاده ای داشته باشد. متاسفانه ، هوای سرد زمستان بدون اجازه شما وارد اتاق خواب و تخت خواب شما می شود. هیچکس دوست ندارد زیر لحاف هایش بلرزد ، و البته هنوز چند ماهی تا گرم شدن مجدد هوا باقی است.

با این حال شما مجبور نیستید از هوای سرد زمستان در عذاب باشید. در این یادداشت چهار روش برای آماده کردن تخت خواب در زمستان آورده ایم که به شما برای مقابله با سرمای زمستان کمک می کند.

1. لحاف ها و ملحفه های خود را عوض کنید.

لحاف ها و ملافه هایی که استفاده می کنید تفاوت بزرگی در میزان گرمی تخت خواب در زمستان ایجاد می کنند. اگر در تمام طول سال از همان ملافه های نخی خودتان استفاده کنید ، شما ملافه هایی را که برای گرم نگه داشتن شما طراحی شده اند را از دست خواهید داد.

انواع گوناگونی از ملحفه های مختلف وجود دارد که می توانند بستر شما را در زمستان گرم نگه دارند. ملافه های جدید فلانل یا پشمی ، واقعا نرم ، بادوام و گرم هستند. اما در صورتی که تمایل به پرداخت هزینه اش را داشته باشید ، ملحفه های ابریشمی گزینه ای لوکس محسوب می شود که هم بطور طبیعی ضد آلرژی هستند و هم در برابر سرما عایق بهتری نسبت به ملافه های نخی محسوب می شوند.

ملحفه های مخمل خواب دار میکرو ، پتوی پشمی و کرک نیز گزینه های دیگری هستند که برای تخت خواب در زمستان مناسب هستند. با این حال اگر تمایلی به خرید لحاف و ملافه های جدید ندارید می توانید با استفاده از تعداد بیشتری از آن ها عایق بهتری در برابر سرما فراهم کنید. گرچه اگر شما زیر چند لایه ملحفه عرق می کنید این راه حل گزینه مناسبی نخواهد بود.

ملحفه های تخت خواب در زمستان

2. استفاده از پد گرم کننده یا روکش الکتریکی

اگر حتی با افزودن تعداد بیشتری لحاف باز هم تخت خواب در زمستان همچنان سرد است ، یک پد گرم کننده یا روکش الکتریکی می تواند راه حلی سریع برای گرم کردن تخت خواب شما باشد. تنها کافی است بالای قسمتی که روی آن می خوابید یک پد گرم کننده یا روکش الکتریکی پهن کنید و هنگام خواب آن را روشن کنید.

اما در صورتی که از پد گرم کننده یا روکش الکتریکی برای گرم کردن تخت خواب در زمستان استفاده می کنید نکاتی را برای حفظ احتیاط و ایمنی باید رعایت کنید.

  • پد یا روکش الکتریکی را روی بقیه ملافه ها قرار دهید ، چرا که قرار دادن پد در لایه های زیرین باعث گرم شدن بیش از حد آن ها می شود.
  • پد یا روکش الکتریکی را چند لایه و تا نکنید چرا که این کار هم باعث گرم شدن بیش از اندازه آن می شود.
  • هرگز در طول خواب پد گرم کننده و روکش الکتریکی را روشن نگذارید و قبل از این که خوابتان ببرد آن را خاموش کنید.
  • در صورتی که روی پد یا روکش لکه های سیاه یا قهوه ای مشاهده کردید یا اگر سیم برق آن فرسوده یا ترک خورده است ، پد گرم کننده یا روکش الکتریکی خود را عوض کنید.

3. اتاق خوابتان را برای زمستان آماده کنید

اتاق خواب شما نقش مهمی در سرد شدن تخت خواب در زمستان دارد. درها و پنجره ها می توانند اجازه دهند که سرما به داخل اتاق نفوذ کند ، که باعث سرد تر شدن تخت خواب و ملافه های شما خواهد شد و همچنین سر شما را که بیرون از لحاف می ماند در معرض سرما قرار خواهد داد.

بستن روزنه های نفوذ هوا می تواند به گرم ماندن تخت خواب در زمستان خیلی کمک کند. برای پوشاندن دور شیشه ها و درزهای اطراف پنجره ها استفاده از کمی درز گیر یا فوم می تواند مشکل را حل کرده و جریان هوای نا مطلوب را متوقف کند. در ضمن اگر در اتاق شما رو به بخشی از خانه باز می شود که گرم نیست ، فاصله پائین در با کف اتاق را با یک پتو بپوشانید.

4. تنظیم سیستم خواب بدن در زمستان

این تنها سرما نیست که باعث به هم خوردن نظم خواب شما در طول زمستان می شود. طولانی تر شدن شب ها و کوتاه تر شدن طول روز چرخه خواب درونی بدن را دچار اختلال می کند. تاریک شدن زود هنگام باعث می شود بدن ما زودتر آماده خواب شود و احساس خواب آلودگی داشته باشیم. اما زودتر رفتن به تخت خواب در زمستان باعث نمی شود صبح نیز زودتر بیدار شویم.

از طرف دیگر صبح ، آفتاب دیرتر طلوع می کند. چند لایه لحافی که خود را با آن ها پوشانده ایم نیز مانع رسیدن نور به بدن می شود. ساعت درونی بدن به ما هشدار بیداری نمی دهد و به این ترتیب بیدار شدن در صبح های زمستانی سخت تر خواهد بود. در صورتی که مجبور هستید صبح زود بیدار شوید بهتر است تخت خواب در زمستان در جایی قرار داشته باشد که نور صبح زودتر آن نقطه را روشن می کند.

منابع :

https://www.bedframes.com/blog/archive/four-tips-to-prepare-your-bed-for-winter/

https://www.sleepmaker.com.au/sleep-guide/sleep-better-tips/why-we-struggle-to-sleep-in-winter/

4.5/5 ( 4 بازدید )

این مقاله را به اشتراک بگذارید

تخت خواب در زمستان بهتر است چه شرایطی داشته باشد
4 (80%) 2 امتیاز
(میزان رضایتمندی کاربران)
Call Now Button