سلامت قلب چه رابطه ای با خواب دارد و بی خوابی چگونه قلب را تهدید می کند؟

۰
سلامت قلب

سلامت قلب ارتباط نزدیکی با خواب شما دارد. تحقیقات نشان داده است اختلال بی خوابی می تواند موجب فشار خون بالا و افزایش خطر بیماری های قلبی شود. همچنین ارتباطی بین آپنه خواب و افزایش خطر سکته قلبی مشاهده شده است.

سلامت قلب چه رابطه ای با خواب دارد و بی خوابی چگونه قلب را تهدید می کند؟

خواب نامنظم و یا ناکافی خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را افزایش می دهد. اگر شما یکی از کسانی هستید که شب ها به خود می پیچند و نمی توانند درست بخوابند ، خودتان به تجربه می دانید که مبارزه با بی خوابی می تواند کارایی شما را کاهش دهد و کیفیت زندگیتان را خراب کند.

اما اثر کم خوابی بر خلق و خو تنها یکی از کوچکترین آسیب هایی است که به شما وارد می کند. تحقیقات نشان می دهند که خواب بر سلامت قلب اثر مهمی دارد و کم خوابی شما را در معرض مشکلات قلبی قرار خواهد داد.

خواب زیاد نیز بر سلامت قلب اثر منفی دارد.  تحقیقات نشان می دهند ، افرادی که بیش از 9 ساعت در روز می خوابند نسبت به افرادی که حدود 7 ساعت می خوابند، رسوبات کلسیوم بیشتری در دیواره عروق قلبی خود دارند و شریان های پای آن ها سخت تر است.

مخاطرات کم خوابی

میلیون ها انسان نوعی کمبود خواب مزمن را تجربه می کنند. در حالی که برخی از افراد به دلیل موقعیت شغلی خود فرصت کافی برای 8 ساعت خواب مناسب را به زحمت بدست می آورند، بسیاری نیز با مشکل بی خوابی یا دیگر اختلالات خواب روبرو هستند.

بنا به تحقیقی که توسط انجمن قلب امریکا صورت گرفته است خواب بر سلامت قلب اثر گذار بوده و بسیاری از اختلالات زمینه ساز مشکلات قلبی و عروقی از قبیل چاقی ، فشار خون بالا ، دیابت و بیماری عروق کرونر با الگوی خواب نا منظم ارتباط دارند. خواب کمتر از 6 ساعت در روز بطور خاص مخاطراتی برای قلب شما به همراه دارد.

متخصص درمان خواب دانشگاه هاروارد می گوید: افرادی که دچار بی خوابی هستند ، سطح بالایی از هورمون های استرس را در خون خود نشان می دهند که باعث التهاب می شود و التهاب نقش اصلی را در بیماری های قلبی عروقی دارد. حتی یک شب بی خوابی نیز می تواند سلامت قلب ما را تهدید کند.

ارتباط با چاقی

شواهد محکمی مبنی بر تاثیر خواب ناکافی بر افزایش وزن وجود دارد. اما چرا؟ یکی از تئوری های موجود دلیل آن را تمایل بیشتر افراد بی خواب برای خوردن غذاهای پر کالری و بطور کلی تمایل به خوردن بیشتر می داند. این تمایل به دلیل تاثیر بی خوابی بر هورمون های مغزی است که بر ، مدیریت انرژی دریافتی ، قضاوت و انتخاب غذا اثر می گذارند.

یک تحقیق نشان می دهد که افراد کم خواب کمتر سبزیجات را ترجیح می دهند و بیشتر جذب غذاهای شیرین و چرب می شوند. همچنین خستگی ناشی از کم خوابی باعث می شود که افراد از ورزش کردن اجتناب کنند. می دانیم که هر کدام از این موارد به تنهایی نیز بر سلامت قلب اثر منفی دارند.

تاثیر اختلالات خواب

فشار خون بالا که اثر مستقیمی بر سلامتی قلب داشته و موجب بیماری های قلبی عروقی می شود بعضی وقت ها ریشه در بی خوابی دارد. دشواری به خواب رفتن یا تداوم خواب حدود یک سوم مردم را در مرحله ای زندگی تحت تاثیر قرار می دهد.

آپنه خواب ، اختلال خواب دیگری است که با چاقی نیز در ارتباط بوده و باعث افزایش فشار خون می شود و خطر سکته قلبی و سکته مغزی را افزایش می دهد.

نکاتی برای سلامت قلب شما

چه کاری می توان انجام داد؟

تقریبا همه مردم در مرحله ای از زندگی دچار مشکلات خواب می شوند. اما در صورتی که دفعات تکرار خواب بد افزایش یافته و به روال هر شب شما تبدیل شود ، بهتر است عادات زندگی و خواب خود را بررسی کنید و ببینید آیا مشکل از آنهاست یا خیر. (برای نمونه بیدار ماندن تا دیر وقت یا فعالیت های هیجانی قبل خواب می تواند عادت هایی باشد که به خوابتان آسیب می زند). بهتر است بدانید که سهل انگاری در این مورد سلامت قلب شما را به خطر خواهد انداخت.

از برخی استراتژی های بهداشت خواب استفاده کنید. بطور مثال ساعت مشخصی در شب به تخت خواب بروید و بطور منظم در ساعت مشخصی بیدار شوید. اتاق خواب خود را خنک ، تاریک و آرامش بخش نگه دارید.

از کالای خواب سالم و مناسب استفاده کنید مثلا تشکی راحت و ایمن تهیه کنید تا از کیفیت خواب شما محافظت کند. هزینه ای که برای محیط خوابتان انجام می دهید در واقع سرمایه گذاری بر سلامتی عمومی و بطور خاص سلامت قلب شماست. پس از هزینه کردن در این زمینه صرفه جویی نکنید.

در صورت داشتن اختلالات خواب چه باید کرد؟

در صورتی که بی خوابی شما ناشی از مشکلات روانی یا معضلات احساسی از قبیل حوادث استرس زا ، افسردگی ملایم ، یا یک اختلال اضطرابی باشد ، با متخصص سلامتی و درمان گر خودتان در مورد گزینه هایی از قبیل رفتار درمانی شناختی مشورت کنید. این روش درمانی برای بیخوابی (insomnia) روشی بسیار موثر بوده است.

برای آپنه خواب که تهدید جدی برای سلامت قلب محسوب می شود استفاده از دستگاه جریان هوای مثبت (CPAP) راه حل مناسبی است.

منبع:

https://www.health.harvard.edu/heart-health/a-good-nights-sleep-advice-to-take-to-heart

بازدیدها 1 زمان, 1 بازدید امروز

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.