نوشیدن شیر قبل خواب کار درستی است یا نه؟ و آیا باید قبل خواب شیر بنوشیم؟

۰
نوشیدن شیر قبل خواب

نوشیدن شیر قبل خواب بخصوص اگر می خواهیم خواب خوشی داشته باشیم لازم است. مواد افزایش دهنده خواب و خاصیت یادآوری خاطرات کودکی به شیر کمک می کند تا بدن و روح ما را آرام کند. در نتیجه توصیه مادرها به نوشیدن  یک لیوان شیر گرم قبل از خوابیدن اشتباه نیست. به علاوه دلایل علمی و منطقی نیز برای تایید این موضوع وجود دارد.

نوشیدن شیر قبل خواب کار درستی است یا نه؟ و آیا باید قبل خواب شیر بنوشیم؟

اما چرا نوشیدن شیر قبل خواب به شما کمک می کند بهتر بخوابید؟ علتش این است که شیر حاوی آمینو اسیدی به نام تریپتوفان می باشد که ماده تشکیل دهنده سراتونین است. سراتونین یک انتقال دهنده عصبی است که بر اشتها ، خواب ، رفتار ، خلق و خو ، و دمای بدن اثر دارد.

به علاوه شیر منبع کلسیوم است که برای آرام شدن عضلات لازم است و زمانی که گرم شود اثری آرامش بخش دارد. همچنین یادآور دوران کودکی است که مزیتی خاص به آن می بخشد و باعث می شود نوشیدن شیر قبل خواب حس آرامش و ایمنی به ذهن القا شود ، که به خوابیدن فرد کمک می کند.

تحقیق جالبی بر روی شیری که از گاو ها هنگام شب گرفته شده بود نشان می دهد که شیر گاو در هنگام شب مملو از ملاتونین و تریپتوفان است. در این تحقیق که نتایج آن در ژورنال غذاهای دارویی منتشر شده است، مشاهده شد که شیر شب موش ها را آرام کرده و باعث می شود زودتر بخوابند. البته این چیزی نیست که شما در فروشگاه محلتان پیدا کنید.

اما در صورتی که شما به دنبال چیزی برای خوردن بجای نوشیدن شیر قبل خواب هستید موارد زیر به شما توصیه می شود:

ماست: که منبعی غنی از کلسیوم است مانند نوشیدن شیر قبل خواب می تواند به راحت خوابیدن شما کمک کند.

موز: منبعی خوب برای ویتامین B6 است که برای تولید ملاتونین لازم است. همچنین منبعی برای منیزیم و پتاسیوم است که علاوه بر تریپتوفان دو ماده آرامش دهنده به عضلات هستند.

گردو: حاوی تریپتوفان است که در بدن به ملاتونین تبدیل می شود.

نوشیدن شیر قبل خواب خوب است

کربوهیدرات های خوب = خواب خود

بتانی استودنیکی نویسنده سایت راهنمای تشک (mattressadvisor.com) نیز طرفدار شیر گرم است. او می گوید کربوهیدرات ها و پروتئین ها بهترین دوستان یک خواب خوب هستند. یک لیوان شیر 12 گرم کربوهیدرات و 8 گرم پروتئین دارد که باعث می شود نوشیدن شیر قبل خواب بسیار مفید باشد. بخصوص با در نظر گرفتن آمینو اسیدها (شیر 12 آمینو اسید دارد) وضعیت شیر به عنوان یک افزایش دهنده خواب اهمیت بیشتری پیدا می کند.

استودنیکی می گوید وقتی تریپتوفان وارد خون شما می شود بدنتان آن را به نوعی ویتامین B به نام نیاسین تبدیل می کند. نیاسین در تولید سراتونین استفاده می شود که انتقال دهنده عصبی است که تنظیم ملاتونین که هورمون خواب شما می باشد کمک می کند. حرف آخر این که تریپتوفان قبل از خواب یعنی خوابی راحت تر و این یعنی نوشیدن شیر قبل خواب خوب است.

توجه داشته باشید که تریپتوفان بدون ترکیب با کربوهیدرات ها نمی تواند وارد جریان خون شود به همین دلیل است که ترکیباتی از کربوهیدرات ها ، پروتئین ها و خوراکی های غنی از ملاتونین بهترین خوراکی های زمان خواب هستند.

آئین های قبل خواب بیشتر از نوشیدن شیر قبل خواب اثر بخش هستند

برخی از تحقیقات بر اهمیت عادت های ثابت قبل خواب اشاره دارند. از جمله مسواک زدن، خاموش کردن چراغ های خانه ، یا نوشیدن شیر قبل خواب به مغز شما پیام هایی را مخابره می کنند که می گوید وقت خواب است. این محرک ها بدن و مغز را برای خوابیدن آماده کرده و مقدمات خواب را آماده می کنند.

پس رعایت روتین های و عادت های ثابت اهمیت زیادی دارد و نوشیدن شیر قبل خواب می تواند عادت قبل خواب شما باشد و محرک های لازم برای آماده شدن مغز و بدن برای داشتن خوابی خوب را فعال کند. اما کلید رسیدن به عادات خواب ثابت پایبندی به آن ها می باشد. این یعنی باید هر روز آن را انجام دهید و یک برنامه منظم برای انجام دادنش داشته باشید.

برای گیاه خواران و کسانی که تحمل لاکتوز را ندارند

اگر شما دوست دارید که از مصرف کنندگان شیر گرم باشید اما به دلیل عدم تحمل لاکتوز یا پیروی از یک رژیم غذایی گیاه خواری نمی توانید شیر بنوشید نگران نباشید. جایگزین های زیادی برای نوشیدن شیر قبل خواب وجود دارد که می توانند منبع پروتئین های مورد نظر باشند اما مقدار موجود در آن ها به شکل گسترده ای مختلف است.

مقادیر پروتئین موجود در یک لیوان شیر را در مواد زیر می توانید بیابید:

  • یک گرم شیر بادام
  • شش گرم شیر سویا
  • یک گرم شیر برنج
  • سه گرم شیر کناف
  • چهار گرم شیر جو

اما اگر کلا نمی خواهید هیچگونه شیری بنوشید می توانید از خوراکی های دوست خواب استفاده کنید. مانند آب آلبالوی غنی از ملاتونین یا نوشیدنی های غنی شده با منیزیم ، مانند لیموناد تمشک که می توانند تا حدودی همان تاثیرات یک لیوان شیر نوشیدن قبل خواب را داشته باشند.

منبع:

https://translate.google.com/#view=home&op=translate&sl=en&tl=fa&text=raspberry

 

 

بازدیدها 3 زمان ها, 3 بازدیدهای امروز

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.