آیا لحاف سنگین به بهتر شدن خواب افراد کمک می کند؟

۰
لحاف سنگین

لحاف سنگین به عنوان درمانی برای بیخوابی توصیه می شود. کودکان با لحاف احساس امنیت بیشتری می کنند و به خواب می روند اما این روزها بزرگ تر هایی که دچار بیخوابی ، اضطراب و افسردگی هستند، کاربرد آن را دوباره کشف کرده اند. اما آیا واقعا فایده ای دارد؟

آیا لحاف سنگین به بهتر شدن خواب افراد کمک می کند؟

بسیاری از افرادی که از بیخوابی رنج می برند راه حل این موضوع را زیر یک لحاف سنگین جستجو می کنند. این نوع لحاف ها با ساچمه ، توپ یا زنجیرهایی پرمی شوند تا سنگینی خود را به آن بدهند. طرفداران این نوع لحاف ها می گویند این سنگینی حسی شبیه به در آغوش گرفتن به آن ها می دهد که معنایی جدید به کالای خواب پیشرفته و لحاف های مناسب برای خواب می بخشد.

این موضوع می تواند دلیل این که بعضی ها حتی در هوای گرم نیز ترجیح می دهند زیر یک لحاف سنگین بخوابند را توضیح می دهد. پژوهش هایی که در این زمینه صورت گرفته اند اما محدود هستند. در ادامه مطالبی که در مورد این موضوع می دانیم و مطالبی که هنوز نمی دانیم را برای شما آورده ایم.

 تحقیق در مورد بزرگسالان مبتلا به بیخوابی

احتمالا یکی از بهترین تحقیقات علمی انجام شده پژوهشی است که نتایج آن در سال 2015 در مجله اختلالات و درمان های خواب منتشر شده است. در این پژوهش 31 فرد بزرگسال مبتلا به اختلال بیخوابی مزمن شرکت داشتند. خواب آن ها به مدت یک هفته با همان لحاف و تشک قبلی خودشان و سپس دوهفته با لحاف سنگین و سپس مجددا یک هفته با لحاف قبلی بررسی شد.

بیش از 5 شرکت کننده گفتند که از لحاف سنگین خوششان آمده است که در طول این مطالعه مدت طولانی تری خوابیده اند و در نیمه های شب مدت کمتری بیدار بوده اند. همچنین آن ها گفتند که به خواب رفتن نیز با این لحاف ها ساده تر بوده است. همچنین گزارش دادند که خواب بهتری داشته اند و روز بعد با نشاط تر بوده اند.

تئوری پشت لحاف سنگین این است که شاید آن ها با شبیه سازی فشار عمیق و سخت مفید واقع می شوند. این فشار حس قوت قلب و تکیه گاه را ایجاد می کنند. شاید این موضوع باعث تنظیم و آزاد شدن انتقال دهنده های عصبی می شود و فعالیت سیستم عصبی را با کاهش اضطراب تحت تاثیر قرار می دهد.

تحقیقات دیگر در مورد لحاف سنگین

شواهد بیشتری در مورد مفید بودن لحاف سنگین از پژوهش هایی بر روی کودکانی با مشکلات مختلف ذهنی بدست آمده است. تحقیقی بر روی 42 کودک 8 تا 13 ساله انجام شده است که نیمی از آن ها مبتلا به اختلال نقص توجه و بیش فعالی بوده اند.

خواب کودکان بوسیله نظارت و یادداشت هایی که والدینشان بر می داشتند به مدت چهار هفته رسد شد که دوهفته از آن را کودکان با لحاف سنگین خوابیدند. برای کودکانی که دچار اختلال نقص توجه بودند لحاف های سنگین کمک کردند تا زودتر به خواب بروند و بیدار شدن های نیمه شب آن ها در سطح قابل مقایسه با کودکان بدون اختلال کم توجهی قرار گرفت.

لحاف سنگین برای کودکان

تحقیقی دیگر بر 73 نوجوان 5 تا 16 ساله مبتلا به اختلال طیف اوتیسم و مشکلات خواب شدید انجام شد و اثر لحاف سنگین با لحاف های معمولی مقایسه شد. بر اساس تست های خواب و یادداشت های والدین لحاف های سنگین نتوانست خواب آن ها را بهبود ببخشد. با این حال بچه ها و والدینشان لحاف های سنگین را ترجیح می دادند.

به نظر می رسد که آن ها متوجه مزیتی شده بودند که محققان در تحقیقاتشان مدنظر قرار نداده بودند. البته این احتمال هم وجود دارد که از آنجایی که آن ها می دانستند که کدام لحاف وزن بیشتری دارد ممکن است ترجیح آن ها تحت تاثیر تبلیغات رسانه ای قرار داشته است.

زمانی که بیخوابی در ذهن شما سنگینی می کند

بیخوابی حتی در افرادی که بطور شخصیتی مضطرب نیستند می تواند موجب افزایش اضطراب شود. از طرف دیگر افرادی که به دلیل اضطراب زیاد دچار بیخوابی می شوند می توانند با حس یک آغوش گرم از این حس آزار دهنده خلاص شوند. برای این افراد استفاده از یک لحاف سنگین می تواند به کاهش اضطراب و بی خوابی کمک کند.

مسائلی که باید هنگام خرید لحاف سنگین به آن توجه کنید

در صورتی که تصمیم دارید یک لحاف سنگین بخرید باید توجه داشته باشید که باید وزن آن بیش از 10 درصد از وزن شخصی باشد که از آن استفاده می کند. و از آنجایی که سلیقه افراد می تواند متفاوت باشد در صورت امکان قبل از خرید آن را امتحان کنید تا مطمئن شوید برای شما مناسب است.

البته که وزن لحاف نباید آن قدر زیاد باشد که مانع حرکت کردن شما شده و استفاده و نگهداری از آن را برای شما سخت کند. و البته این خیلی مهم است که پارچه و الیاف آن قابلیت تنفس خوبی داشته و رطوبت را منتقل کند. در غیر اینصورت ، لحاف سنگین باعث احساس گرمای زیاد و عرق کردن در طول شب شده، و خواب شما را مختل خواهد کرد.

منبع:

https://www.psychologytoday.com/intl/blog/minding-the-body/201808/do-weighted-blankets-really-ease-sleeplessness

بازدیدها 4 زمان ها, 4 بازدیدهای امروز

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.