افزایش قد و هورمون رشد چه رابطه ای با خوابیدن ما دارد؟

۰
افزایش قد

افزایش قد چه رابطه ای با خوابیدن ما دارد؟

اگر شما در آرزوی افزایش قد هستید، همانطوری که اغلب ما هستیم ، تنها چیزی که بدن شما نیاز دارد ، هورمون رشد است. این هورمون ماده ای است که توسط بدن بطور طبیعی تولید می شود و محدوده ای از فعالیت های متابولیک را در بدن فعال می کند. نتیجه این فرایند رشد بهتر عضلات و بهبود سریع تر زخم ها و اگر شما هنوز در سن رشد باشید باعث افزایش قد شما می شود.

زمانی که ما خواب هستیم بدن هورمون رشد تولید می کند. به همین دلیل است که خواب برای افرادی که در آرزوی افزایش قد هستند، از اهمیت ویژه ای برخوردار است. به همین دلیل تا زمانی که بدن ما در حال رشد است یعنی تا زمانی بین سنین 19 الی 27 سالگی ، هر قدر که ما خواب عمیق بیشتری داشته باشیم ، بیشتر رشد می کنیم.

اساسا ، اگر شما در سن رشد خود باشید ، یعنی هنوز رشد شما متوقف نشده باشد، در صورت دریافت هورمون رشد، بدون توجه به عوامل دیگر، افزایش قد شما ادامه خواهد داشت. به همین دلیل است که برای کودکان و نوجوانانی که در سن رشد خود هستند ، داشتن خواب بسیار اهمیت خیلی زیادی دارد. این موضوع هم برای ترمیم بهتر بدن اهمیت دارد و هم برای داشتن دوران بلوغ سالم خیلی موثر است.

البته خواب خوب حتی پس از دوران رشد هم از اهمیت بسیاری برای بدن شما برخوردار است. اما باید بدانید که متاسفانه خواب بیشتر پس از متوقف شدن رشد بدن ، نمی تواند به افزایش قد شما کمکی بکند، چراکه بدن شما دیگر قادر به پاسخ دادن به هورمون رشد نیست.

نکته جالب دیگر این است که اگر بطور تصادفی یکی از صفحات رشد شما با شکستن یک مفصل دچار شکستگی شود، این صفحه رشد برای مدتی قادر به رشد نخواهد بود و در برخی موارد نادر موجب اختلاف اندازه اندام ها خواهد شد. بطور مثال افزایش قد پایی که شکسته ، ممکن است کمتر از جای دیگر باشد.

کارهایی وجود دارد که انجام آن ها نیز در کنار داشتن خواب کافی می تواند به افزایش تولید هورمون رشد کمک کند. بطور مثال انجام ورزش هایی از قبیل دوی سرعت و یا ورزش با وزنه بخصوص اسکات (یکی از حرکات بدنسازی با قرار دادن هالتر روی شانه ها و نشستن و بلند شدن) می تواند به افزایش قد کمک کند. چیز دیگری که گفته می شود باعث افزایش تولید هورمون رشد می شود گرفتن دوش آب گرم است که البته باعث افزایش هورمون ملاتونین نیز می شود و که به نوبه خود باعث بیشتر شدن خواب فرد خواهد شد.

افزایش قد

با ترکیب موارد بالا شما می توانید به افزایش قد خود کمک کنید. ابتدا برای یک دوی سرعت بروید یا در یک سالن بدنسازی اسکات بزنید و بعد از گرفتن یک دوش آب گرم ، بخوابید.

با افزایش خواب عمیق ، هورمون رشد نیز در بدن افزایش پیدا می کند. مانند هر کاری که در طول روز شما را خسته می کند، خوردن قرص های خواب نیز می تواند به افزایش مدت خواب عمیق شما کمک کند. بطور مثال قرص GABA که استفاده از آن در بین بدنسازها بدلیل اثرش بر رشد عضلات، بسیار رایج است می تواند کمک کند، اما اثر خیلی کمی دارد. به علاوه استفاده از این قرص شما را در طول روز سست می کند.

در نهایت برخی افراد فراتر از این ها پیش می روند و برای افزایش قد خود ، هورمون رشد را بطور مستقیم دریافت می کنند. این داروی خیلی گرانی است و در بسیاری از کشورها استفاده خودسرانه از آن ممنوع است. این کار تنها برای جوانان جواب می دهد و برای هدف افزایش قد ، توصیه نمی شود.

افزایش قد ، صبح ها ، هنگام بیداری از خواب

بطور میانگین ما صبح ها هنگام بیدار شدن از خواب ، در مقایسه با بقیه روز، حدود 1 سانتیمتر بلند قدتر هستیم. در طول شب که ما دراز کشیده ایم ، دیسک های بین مهره ای ستون فقرات ما تحت فشار وزن بدن ، قرار نمی گیرند و به این ترتیب ، استراحت کرده و کش می آیند. این موضوع باعث افزایش قد ما در هنگام بیداری از خواب می شود.

در نهایت کارشناسان داتیس، استفاده از روش های غیر طبیعی برای رشد بیشتر را به شما توصیه نمی کنند. بهترین راه برای افزایش قد ، ورزش کردن، گرفتن دوش آب گرم و خوابیدن است. خوابیدن لذت بخش است ، برای شما بسیار مفید است و کاملا طبیعی است. اما اگر صفحات رشد شما بسته شده باشد، نه خوابیدن و نه هیچ چیز دیگری نمی تواند به افزایش قد شما کمکی بکند. بنابراین برای داشتن خواب عمیق و افزایش قد نیاز به بستری مناسب می باشد که با داشتن تشک خواب راحت و طبی این نیاز شما مرتفع می گردد. بدین منظور تشک و کالای خواب داتیس مجموعه ای کامل از انواع تشک های طبی را فراهم آورده است تا پاسخگوی نیاز شما عزیزان باشد

منابع:

https://www.healthguidance.org/entry/13394/1/importance-of-sleeping-in-growing-taller.html

http://www.manifatturafalomo.com/blog/sleep-tips/sleeping-increase-height/

افزایش قد چه رابطه ای با خوابیدن ما دارد؟⇑

بازدیدها 9 زمان ها, 9 بازدیدهای امروز

سلامت, مجله خواب داتیس

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.