ملاتونین هورمون تاثیرگذار در بی خوابی و مهمترین جایگزین آن

0
ملاتونین

ملاتونین هورمون تاثیرگذار در بی خوابی و مهمترین جایگزین آن

ملاتونین هورمونی است که بطور طبیعی در غده پینه آل مغز تولید می شود. وظیفه اصلی ملاتونین در بدن تنظیم چرخه شب و روز یا چرخه خواب و بیداری است. تاریکی باعث می شود بدن ملاتونین بیشتری تولید کند که به ما کمک می کند تا به خواب برویم. روشنایی تولید ملاتونین را کاهش می دهد و با کاهش آن بدن برای بیدار شدن آماده می شود.

افراد جوان ملاتونین بیشتری ترشح می کنند و هرچه سن افراد بالاتر می رود ترشح آن کمتر می شود. به غیر از افزایش سن عوامل دیگری نیز هستند که باعث کاهش ترشح ملاتونین در بدن می شوند. قرار گرفتن در معرض نور طبیعی، مصرف الکل، کافئین و نور آبی ناشی از صفحه کامپیوتر یا گوشی موبایل از جمله این عوامل هستند.

مشکل کم خوابی در برخی از افراد ناشی از کم بودن سطح ملاتونین در بدن آن ها می باشد. برای این افراد معمولا مصرف ملاتونین تجویز می شود که اغلب بصورت قرص قبل از خواب استفاده می شود. مصرف این دارو با تجویز پزشک و برای مدت کوتاه خطری ندارد و حداکثر برای مدت دو سال می توان از آن استفاده کرد.

استفاده از این دارو برای کودکان و زنان باردار توصیه نمی شود. خطر اعتیاد بدن به مصرف ملاتونین زیاد نیست اما این موضوع در افراد مختلف می تواند متفاوت باشد. گزارش هایی در مورد ابتلا به افسردگی و سردرد در افرادی که بیش از دو سال از داروی ملاتونین به عنوان مکمل استفاده کرده اند وجود دارد. در برخی افراد احساس خماری و یا ضعف و بی حالی در هنگام بیداری یکی دیگر از عوارض مصرف ملاتونین می باشد.

اما جایگزین هایی برای داروی ملاتونین وجود دارد :

1-چشم بند

یکی از ساده ترین و موثر ترین روش های درمان کم خوابی استفاده از چشم بند یا ماسک خواب می باشد. یک چشم بند خوب و با کیفیت باید از ماده ای نرم و طبیعی ساخته شده باشد و چشم های شما را کاملا بپوشاند و جلوی عبور نور را بگیرد. تاریکی کاملی که با استفاده از چشم بند ایجاد می شود موجب افزایش تولید ملاتونین در بدن می شود. به علاوه ماسک چشم جلوی حواس پرتی بصری را نیز می گیرد و به این ترتیب شما می توانید خوابی آرام داشته باشید.

2-دمنوش های خواب آور

قرن های متمادی از دمنوش های گیاهی برای درمان بسیاری از بیماری ها از جمله افسردگی، اضطراب و بی خوابی استفاده می شده است. اگر شما به دنبال جایگزینی خوش طعم برای داروی ملاتونین هستید می توانید از دمنوش های بابونه، اسطوخودوس و والرین استفاده نمائید. هیچ چیز به اندازه نوشیدن یک دمنوش خوش طعم قبل از خواب نمی تواند شما را آرام و برای خوابی کامل آماده کند.

3-مکمل های منیزیم 

مطالعات نشان می دهند که منیزیم می تواند به خوابی آرام کمک کند. موسسه ملی سلامت آمریکا می گوید زمانی که بدن دچار کمبود منیزیم می شود، ارتباطات بین سلولی در سلول های عصبی مختل می شود که منجر به عصبی شدن و افزایش استرس افراد می شود. منیزیم یک آرامبخش طبیعی برای عضلات بوده و همچنین در متوقف کردن تولید هورکون کورتیزول نیز موثر می باشد.

4-مکمل گلیسین

گلیسین یک نوع اسید آمینه است که بطور طبیعی در بدن تولید می شود و نقش مهمی در بسیاری از عملکردهای مختلف بدن مانند عملکردهای شناختی، اسکلتی عضلانی و متابولیکی دارد. در ضمن بدن شما از گلیسین برای آرامش و آغاز فرایند خواب بهره می برد. این مکمل برای افرادی که نیمه شب از خواب بیدار می شوند بسیار مفید است. گلیسین بیش فعالی مغز را کاهش داده و اعصاب را آرام می کند. گلیسین برخلاف ملاتونین باعث نمی شود که شما در زمان بیداری احساس خماری و یا ضعف و بی حالی شوید.

5-ال- تریپتوفان

تریپتوفان یکی از اسیدهای آمینه ضروری در رژیم غذایی است که بدن برای تولید سراتونین به آن نیاز دارد. سراتونین ماده ای است که حالات بدن را تنظیم و متعادل می کند. به همین دلیل افزایش سطح تریپتوفان در بدن برای رسیدن به خوابی ارامش بخش در هنگام شب مفید است. همچنین تحقیقات نشان می دهند که این دارو برای درمان بی خوابی موثر است.

6-ال- تیانین 

تیانین جایگزین دیگری برای ملاتونین است که عوارض جانبی شناخته شده ای ندارد. این ماده اولین بار در چای سبز کشف شد و سپس در دمنوش های دیگری نیز مشاهده شد. تیانین به عنوان مسکنی طبیعی شناخته می شود که اثری آرام بخش دارد. تیانین برای درمان استرس و بی خوابی استفاده می شود. ال – تیانین باعث تنظیم و بازسازی امواج آلفا در مغز می شود که زمانی که بدن عمیقا در حالت استراحت است تولید می شوند. تیانین امواج بالای بتا را که باعث بیداری می شوند در مغز سرکوب می کند.

7-تشک آلپاکا 

تشک آلپاکا از نوع تمام ارتوپدیک لاتکس و مموری فوم می باشد ، که در آن سیستم فنر در هسته مرکزی به طور کل حذف شده و سیستم فوم لاتکس و مموری فوم هوشمند  جایگزین فنر گردیده است. نحوه عملکرد این فوم به گونه ای است که حالت ارتجاعی تشک را صفر کرده و فشار را به کلی از ستون فقرات حذف می کند. این سیستم به عنوان یک روش درمانی جایگزین می باشد به طوری که با افزایش هورمون ملاتونین (هورمون خواب) و نیز کاهش هورمون کورتیزول (هورمون استرس)، کمک به طولانی تر کردن مدت خواب عمیق و کاهش زمان به خواب رفتن شخص می نماید.

همانطور که می بینید جایگزین های بسیاری برای این دارو موجود است که می توانید با استفاده از آن ها از خوابی آرام و دلچسب لذت ببرید.

ملاتونین هورمون تاثیرگذار در بی خوابی و مهمترین جایگزین آن
5 (100%) 1 امتیاز

بازدیدها 38 زمان ها, 1 بازدید امروز

سلامت, مجله خواب داتیس

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.