خانه / خواب / قابلیت تنفس تشک و دیگر کالاهای خواب  چه اهمیتی دارد ؟

قابلیت تنفس تشک و دیگر کالاهای خواب  چه اهمیتی دارد ؟

قابلیت تنفس تشک، استانداردی جدید و بسیار بالا در صنعت کالای خواب می باشد و آینده این صنعت را تعیین می کند. خرید ملحفه های جدید یا تشکی مناسب ، به سرعت می تواند به اتاق خواب شما منظره ای تازه و جذاب تر ببخشد اما تصمیم در مورد این که کدام تشک یا ملحفه یا بالش گزینه بهتری است ، به سادگی انتخاب یک رنگ نیست.

قابلیت تنفس تشک و دیگر کالاهای خواب  چه اهمیتی دارد ؟

اگر شما به دنبال پارچه قابل تنفس برای ملحفه ها و روتختی خود می گردید ، احتمالا گرمای بیش از حد آزارتان می دهد و هدفتان این است که شما را خنک نگه دارد. با این حال اهمیت قابلیت تنفس تشک و دیگر کالاهای خواب ، از جمله روتختی و بالش ، بیش از خنک نگه داشتن بدن در طول خواب است.

چرا قابلیت تنفس تشک مهم است ؟

قابلیت تنفس تشک بطور مستقیم بسیاری از مسائل مربوط به راحتی ، سلامتی و کارایی آن را تحت تاثیر قرار می دهد. به همین دلیل داشتن پارچه قابل تنفس یکی از معیارهایی است که هنگام خرید تشک باید مد نظر داشته باشید. اما وقتی می گوئیم قابلیت تنفس منظور ما چیست ؟

قابلیت تنفس تشک یعنی این که مواد تشکیل دهنده تشک تا چه اندازه اجازه می دهند هوا درون بستر خواب شما جریان داشته باشد و تا چه اندازه رطوبت را عبور داده و بستر شما را خشک نگه می دارند. ما هر شب با رفتن داخل بستر خوابمان محیطی گرم و مرطوب ایجاد می کنیم. این بدلیل تولید گرما و سیستم تعریق بدن اتفاق می افتد. در واقع ما هر شب حدود یک لیوان عرق می کنیم.

تشک ما هر شب در معرض این گرما و رطوبت قرار می گیرد و باید بتواند بطور موثری از پس این شرایط برآید ، تا بتواند خوابی راحت و با کیفیت برای شما فراهم کرده و در عین حال دوام تشک را نیز حفظ کند.

اثر راحتی و سلامتی

زمانی که رطوبت درون بستر ما می ماند و جمع می شود ، دمای بدن ما را بالا می برد و باعث می شود که در طول شب بیشتر عرق کنیم. ضربان قلب و فشار خون ما افزایش پیدا می کند ، تنفس ما نا مرتب شده و در طول شب به دفعات از خواب بیدار می شویم. خواب ما مختل شده و بجای اینکه در طول خواب تجدید قوا کنیم ، بدن ما در طول شب خسته تر می شود.

قابلیت تنفس تشک به لحاظ بهداشتی نیز اهمیت زیادی دارد ، چرا که یک محیط مرطوب ، فضای مناسبی برای رشد عوامل آلرژی زا ، کنه ها و قارچ ها می باشد. تشک و ملحفه های قابل تنفس با جریان هوا رطوبت درون بستر ما را خارج کرده و فضای ایمن تری برای خوابیدن فراهم می کنند.

ارتباط بین قابلیت تنفس تشک و دوام آن

قابلیت تنفس تشک فایده ای بیش از ایجاد فضایی خنک و بهداشتی برای خواب دارد. این ویژگی به کاهش گرما و رطوبت کمک می کند، که هر دوی آنها منجر به تخریب مواد تشکیل دهنده تشک و سایش زودرس آن ها می شوند.

اغلب تشک های معمولی با فوم پلی استر ، فوم اورتان یا مموری فوم ساخته می شوند که نسبت به گرما و رطوبت حساس می باشند. این مواد نه تنها خودشان باعث گرم شدن بیشتر بدن در هنگام خواب می شوند بلکه گرما و رطوبت زیاد می تواند به آن ها آسیب رسانده باعث کهنه شدن زودتر آن ها شود.

قابلیت تنفس تشک

استفاده از پارچه های قابل تنفس از قبیل نخ ، تنسل ، ژاکارد و یا پارچه های پشم سبک از قبیل کشمیر می تواند قابلیت تنفس تشک را بهبود ببخشد. به علاوه استفاده از پارچه های قابل تنفس در روتختی ، رو بالشی و ملحفه ها نیز کمک می کند تا رطوبت و گرما درون بستر شما حبس نشود و ترکیب این ها با هم محیط خوابی خشک تر ، خنک تر و بهداشتی تر ایجاد می کند.

پارچه های با قابلیت تنفس خوب :

پارچه نخی

نخ پنبه از دیرباز یکی از بهترین الیاف برای تولید پارچه های کالای خواب بوده است. قابلیت تنفس تشک ها و لحاف و ملحفه هایی که با پارچه نخی تولید می شوند بسیار خوب است و به علاوه از نرمی و دوام خوبی هم برخوردار هستند. اما نقطه ضعف این نوع الیاف رطوبت را جذب کرده و انتقال نمی دهند.

پارچه تنسل

تنسل اسم برندی برای نوعی از پارچه است که از خمیر درختان اکالیپتوس تولید می شود. این پارچه خیلی نرم ، با دوام و بطور طبیعی ضد میکروب است. به علاوه این پارچه ، کالایی دوست دار محیط زیست محسوب می شود چرا که تولید آن نسبت به نخ پنبه نیاز به آب و انرژی و مواد شیمیایی کمتری دارد.

اگرچه پارچه تنسل خاصیت تنفس پذیری کمتری نسبت به نخ پنبه دارد اما خاصیت جذب رطوبت آن بیشتر از پارچه نخی بوده و جزو پارچه هایی است که خنکی خوبی دارد و جریان هوای مناسبی ایجاد می کند و قابلیت تنفس تشک و دیگر کالای خواب را به خوبی فراهم می کند.

الیاف بامبو

الیاف بامبو را می توان به روش مکانیکی تولید کرد که روشی کاملا ایمن برای محیط زیست می باشد ، اما معمولا برای نرم کردن بافت خشن آن از فرآیندی شیمیایی استفاده می شود که می تواند به محیط زیست آسیب برساند. با این حال خواص فوق العاده بامبو آن را به پارچه ای محبوب برای استفاده در کالای خواب تبدیل کرده است.

قابلیت تنفس تشک با پارچه بامبو خیلی خوب است و این پارچه به اندازه پارچه نخی قابلیت تنفس دارد. به علاوه احساس خوبی در سطح پوست ایجاد می کند. شرکت داتیس خواص این پارچه را با خواص آلوورا ترکیب کرده است تا بهترین شرایط را برای پوست در هنگام خواب فراهم کند.

قابلیت تنفس تشک کاپونا

تشک طبی کاپونا ، به لایه ای فراوری شده از پوست نارگیل مجهز است که تاثیر بسزایی در متعادل کردن دمای محیط دارد. لایه پوست نارگیل به گرما و رطوبت حساس است و مانند پوست قابلیت باز و بسته شدن بر اثر دما و رطوبت را دارد که به قابلیت تنفس تشک کمک می کند. این ساختار در شرایطی که بدن خیلی عرق کرده باشد، باز می شود و به سرعت رطوبت را خشک می کند. زمانیکه عوامل ناخواسته مانند رطوبت و گرما از محیط ناپدید می شوند این لایه به حالت قبلی خود باز می گردد.

منابع :

https://sleepworks.com/resource/mattress-performance/mattress-breathability/

https://www.thespruce.com/types-of-bed-sheet-and-bedding-fabrics-350492

4.3/5 ( 3 بازدید )

این مقاله را به اشتراک بگذارید

قابلیت تنفس تشک و دیگر کالاهای خواب  چه اهمیتی دارد ؟
2 (40%) 1 امتیاز
(میزان رضایتمندی کاربران)
Call Now Button