خانه / سلامت / بهبود خواب بیماران روماتیسمی چگونه امکان پذیر است؟

بهبود خواب بیماران روماتیسمی چگونه امکان پذیر است؟

بهبود خواب بیماران روماتیسمی برای این افراد و نزدیکانشان همیشه چالشی سخت اما حیاتی بوده است. حتی تصور این که هر شب با درد از خواب بیدار شوید و یا ناله های عزیزتان را بشنوید که از درد مفاصل نمی تواند بخوابد ، غیر قابل تحمل است. اما راه حل هایی برای تعدیل این وضعیت دردناک وجود دارند.

بهبود خواب بیماران روماتیسمی چگونه امکان پذیر است؟

خواب نامناسب مشکل رایجی است ، اما اغلب مواقع یا نادیده گرفته می شود و یا کمتر به علت این مشکل به پزشکان مراجعه می شود. بسیاری از افرادی که به روماتیسم مبتلا هستند ، تصور می کنند که اختلالات خوابشان غیر قابل اجتناب است. اما آیا می توان برای بهبود خواب بیماران روماتیسمی کاری کرد؟

اغلب افراد مبتلا به روماتیسم آرتریک که یک بیماری التهابی مزمن مربوط به مفاصل است ، دچار اختلال در خواب هستند. در حالی که برآورد دقیق تعداد افراد مبتلا به روماتیسم و آرتروزی که دچار مشکلات خواب هستند دشوار است اما بعضی از پژوهش ها می گویند که 60 تا 70 درصد از آن ها به شکلی تحت تاثیر این مشکل هستند.

خواب نامناسب با کاهش کیفیت سلامتی و زندگی افراد ارتباط دارد

رابطه بین درد ، خستگی ، ناتوانی و مشکلات خواب شکل یک چرخه معیوب را دارد. بر مبنای مطالعاتی که در سال 2018 میلادی در یک ژورنال آنلاین پزشکی منتشر شد ، افراد مبتلا به آرتروز بیش از مبتلایان به دیگر شکل های روماتیسم شاهد بدتر شذن کیفیت زندگیشان بوده اند.

در حالی که عوامل بسیاری بر کیفیت زندگی افراد اثر گذار هستند اما بطور مشخصی بیماران روماتیسمی به اختلالات خواب به عنوان علت اصلی کاهش کیفیت زندگی خود اشاره کرده اند. از این رو بهبود خواب بیماران روماتیسمی برای نجات زندگی روزمره این افراد از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

بهبود خواب بیماران روماتیسمی برای نجات زندگی

چه چیزی باعث خراب شدن خواب می شود؟

اختلال خواب به مدت خواب ناکافی ، خوابی که خستگی شما را رفع نمی کند ، یا بیداری های مکرر در طول شب اشاره دارد. در حالی که این اختلالات می توانند عوارضی از قبیل درد ، خستگی و رشد بیماری داشته باشند اما این عوارض می توانند ناشی از اختلالات دیگری همچون  آپنه خواب یا سندرم پاهای بی قرار نیز باشند.

خواب چگونه بر بدن و درد شما اثر می گذارد؟

در طول خواب بسیاری از عملکردهای جسمی از قبیل استراحت و تجدید قوا ، فرآیندهای اطلاعاتی ، به خاطر سپردن ، بازسازی مولکول ها و سلول ها و چرخه زمان طبیعی بدن ، اتفاق می افتند. خواب نامناسب و ناکافی بر تمامی فرآیندهای بدن اثر منفی می گذارد. هر کدام از این فرآیندها نیز بر سطح درد اثر می گذارند.

حالا تصور کنید که عدم بهبود خواب بیماران روماتیسمی چقدر می تواند بر تشدید مشکلات جسمانی آن ها موثر باشد.

مدیریت مشکلات خواب

بهبود خواب بیماران روماتیسمی برای این افراد به سختی درمان دردهای ناشی از این بیماری است ، بخصوص که این دو موضوع به شدت همبستگی دارند. اما پائولا میر می گوید از زمانی که دچار روماتیسم آرتریک شده است ، توانسته معضلات خواب خود را تعدیل کند. او می گوید: من با مشکل خوابیدن بدون اختلال تا صبح مواجه بودم و صبح ها نمی توانستم از خواب بیدار شوم. من این پیشرفت را در سایه اصلاح سبک زندگی خودم بدست آوردم.

باید عادات خواب سالم جایگزین روند کنونی خوابیدن افراد شود

برای بهبود خواب بیماران روماتیسمی ، باید آن ها را با عادات خواب سالم آشنا نمود. بسیاری از مردم این عادت های خواب را می شناسند. خیلی ها اهمیت آن را تائید می کنند. اما همیشه اتفاقی غیر قابل اجتناب یا غیر منتظره باعث می شود که آن عادت ها را کنار بگذاریم. این در حالی است که ما باید برای رعایت آن ها بیشتر تلاش کنیم.

برای بهبود خواب بیماران روماتیسمی ، این افراد باید تلاش بیشتری برای رعایت این عادت های سالم از خود نشان دهند تا جایی که این رفتارها بخشی از روند روزمره زندگیشان شود.

  • برنامه زمانی منظمی برای خواب خود داشته باشید
  • از نوشیدن کافئین و الکل قبل از خواب خودداری کنید
  • تمامی چیزهایی که ممکن است خوابتان را خراب کنند از اتاق خوابتان خارج کنید
  • هر روز خود را در معرض نور خورشید قرار دهید
  • از خوردن غذاهای چرب و سنگین قبل از خواب اجتناب کنید

نکاتی که برای بهبود خواب بیماران روماتیسمی ضروری است

فشار را از روی بدنتان بردارید

با توجه به آسیب پذیر بودن مفاصل بیمارن روماتیسمی ، استفاده از پتو، لحاف و روتختی های سنگین که می تواند فشار زیادی بر مفاصل این افراد بیاورد ، به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

استفاده از تشک های طبی که قابلیت توزیع فشار در سطح را داشته باشند نیز می تواند از فشارهای وارده بر مفاصل بکاهد و کمک قابل توجهی بر بهبود خواب بیماران روماتیسمی داشته باشد. 

بطور منظم ورزش کنید.

البته ورزش سنگین می تواند درد مفاصل را افزایش دهد اما نرمش های سبک و هر ورزشی که افراد مبتلا به آرتروز بدون فشار آوردن زیاد بر مفاصل خود می توانند انجام دهند برای بهبود خواب بیماران روماتیسمی مفید خواهد بود.

نگرانی هایتان را کنترل کنید

اغلب افراد مبتلا به دردهای روماتیستی هم زمان دچار افسردگی نیز می شوند. افسردگی نه تنها شدت دردی را که شما تحمل می کنید افزایش می دهد ، بلکه خود یکی از اختلالات خواب محسوب می شود که مانع از خوابیدن شما در طول شب خواهد شد. افرادی که دچار افسردگی هستند خیلی بیشتر نگران چیزهای مختلف می شوند و از شدت اضطراب نمی توانند بخوابند. ناتوانی در مهار اضطراب های ناشی از افسردگی مانع از بهبود خواب بیماران روماتیسمی خواهد شد.

برای بهبود خواب بیماران روماتیسمی به آن ها توصیه می کنیم از مسائلی که می تواند نگرانی آن ها را افزایش دهد دوری کنند. در ضمن تلاش برای بهبود افسردگی می تواند به کاهش دردهای آن ها نیز کمک کند.

منبع:

https://www.everydayhealth.com/rheumatoid-arthritis/living-with/overcome-sleep-trouble/

0/5 ( 0 بازدید )

این مقاله را به اشتراک بگذارید

(میزان رضایتمندی کاربران)
Call Now Button