خواب خوب شبانه و اثرات آن بر روی سیستم عصبی و گوارشی

خواب خوب شبانه و اثرات آن بر روی سیستم عصبی و گوارشی

خواب خوب شبانه و اثرات آن بر روی سیستم عصبی و گوارشی

خواب شیرین‌ترین مکانیسم طبیعی بدن انسان که برعکس هوشیاری می‌باشد. این مکانیسم یکی از ضروری‌ترین نیازهای انسان می‌باشد ؛ با توجه به این نکته که خواب خوب یک نیاز ضروری است لازم است تا اول بدانیم خواب چیست تا در ادامه عواملی که باعث خواب می‌شوند را بشناسیم و با کارهایی که برای داشتن خواب خوب لازم است آشنا شویم و به این سوال که آیا خواب خوب شبانه طول عمر را افزایش می‌دهد، پاسخ دهیم.

خواب چیست؟

همانطور که گفته شده خواب مکانیسم طبیعی و یکی از نیازهای اصلی بدن انسان می‌باشد. خواب نوعی از بی‌هوشی می‌باشد که در آن کنترل مغز بر عضلات کاهش می‌یابد. اما خواب راحت‌تر و سریع‌تر از سایر حالت های بی‌هوشی مثل کما، به بیداری تغییر می‌کند.

عواملی که باعث خواب خوب می‌شوند

مکانیسم داخلی بدن انسان بدون وقفه بین یک چرخه خواب و بیداری در جریان است. اما عوامل مختلف داخلی و خارجی می‌تواند بر روی چرخه خواب و بیداری تاثیر گذار باشد. تغییرات در ساختار و اهداف مغز در طول رشد می‌تواند تاثیرات عمیقی داشته باشد. اگر به صورت آهسته و پیوسته بر روی الگوهای خواب خود دقت کنیم مقدار خواب ما بدست می‌اید که در طول عمر ما چقدر افزایش و چقدر کاهش می‌یابد. از عوامل تاثیر گذار دیگر بر خواب خوب، عامل پزشکی مثل اضطراب و دردهای مزمن می‌باشد.

عوامل خارجی مثل خورد و خوراک و آنچه می‌نوشیم هستند حتی داروهای مصرفی و محیطی که می‌خوابیم می‌تواند تا حد زیادی به عنوان عامل خارجی بر خواب ما تاثیر گذار باشند. به طور کلی تمامی این عوامل می‌توانند بر خواب و بیداری ما اثر گذار باشند.

باید برای خوابیدن یک ریتم منظم در پیش بگیرید به این صورت که هر روز در یک ساعت مشخص به رختخواب بروید و سعی کنید که هر روز صبح هم در یک ساعت معین از خواب بیدار شوید. اینطور بدن متوجه می‌شود که باید برای خوابیدن و بیدار شدن از یک نظم مشخص پیروی کند همینطور باید فضایی که قصد خوابیدن در آن را دارید نیز برای خوب خوابیدن آماده کنید. تخت‌خواب شما باید خنک باشد، محل خواب شما باید عاری از هرگونه نویز (صدای مزاحم، نور مزاحم) باشد. برای رها شدن از شر نویزهای آزار دهنده می‌توانید از چشم‌ و گوش‌بند مخصوص خواب استفاده کنید.

 کارهایی که برای داشتن خواب خوب لازم است

همانطور که در قسمت قبلی به آن اشاره شد عواملی که برای خوابیدن نیاز است باید همه ی آنها در شرایط استاندارد باشند تا خواب خوب شبانه برای انسان را تامین کنند.

اهیمت دادن به خوردن و آشامیدن قبل از خواب هم از دیگر کارهای مهم برای داشتن خواب خوب است. آن چه ما قبل از خواب می خوریم و خوراکی هایی که نباید قبل از خواب خورد اثرات قابل توجهی در بدن شما در هنگام خواب دارد اینکه چند ساعت قبل از خواب چه چیزی می‌خورید، چه نوع غذایی و چه مقدار می‌خورید نه تنها بر روی سلامتی مفید است بلکه تاثیر کاملا مستقیم و زود هنگام بر روی خواب شبانه خواهد داشت. غذاهای چرب و فست فودها معمولا باعث ایجاد احساس سنگینی در معده می‌شوند و باعث می‌شوند تا انسان نتواند به موقوع بخوابد. به این مورد زیاد خوردن هم اضافه نمایید ولی برای نوشیدنی ها باید دقت کرد نوشیدنیهای کافئین دار که مانع خواب می‌شوند را چند ساعت قبل از خواب مصرف ننمایید. قهوه از قوی‌ترین نوشیدنیهای کافئین‌دار می‌باشد.

از دیگر عواملی که باعث می‌شود تا خواب خوب شبانه داشته باشید خستگی بدنی می‌باشد. فعالیت‌های مفید و درست روزانه در این مورد بسیار موثر هستند اما چنانچه فعالیت روزانه شما پشت‌میز نشینی است بهتر است فعالیت‌های ورزشی را شروع کنید تا ضمن بهروری از سلامتی، خستگی ناشی از آن را برای داشتن یک خواب خوب شبانه استفاده کنید.

وجود افکار استرس‌ زا و منفی از دیگر عواملی هستند که باعث افزایش سطخ هورمون کورتیزول و رابطه آن با استرس می شوند که خوب خوابیدن را از شما می‌گیرند، برای داشتن افکاری آرام توصیه می‌شود قبل از خواب دوش بگیرید.

کتاب خواندن هم راهکار مناسبی برای فراموشی اتفاقات ناخوشایند طول روز می‌باشد. چند دقیقه مطالعه قبل از خواب شبانه ضمن کمک به افزایش سرانه مطالعه کشور باعث می‌شود تا شما نیز خواب شبانه خوبی داشته باشید.

دعا کردن، از جمله کارهای مهم قبل از خواب می‌باشد. هرچند سبک و سیاق دعا در هر آیینی سبک مخصوص به خودش را دارد ولی نفس دعا و کمک خواستن از خداوند متعال نیز باعث آرام شدن از بین رفتن استرس و در نتیجه تجربه داشتن خواب خوب شبانه می‌شود.

اهیمت دادن به خوردن و آشامیدن قبل از خواب هم از دیگر کارهای مهم برای خوب خوابیدن است. اینکه چند ساعت قبل از خواب چه چیزی می خورید، چه نوع غذایی و چه مقدار می خورید نه تنها بر روی سلامتی مفید است بلکه تاثیر کاملا مستقیم و زود هنگام بر روی خواب شبانه خواهد داشت.

خواب خوب شبانه

آیا خواب خوب شبانه طول عمر را افزایش می‌دهد؟

بدن انسان به خواب نیاز دارد همانطور که به آب و غذا نیاز دارد تا بهترین عمل کرد را داشته باشد پس خواب خوب هم مهم است. خواب خوب شبانه باعث بهبود عمل کردهای بدن می‌شود و تعادل های شیمیایی بدن را بازسازی و برقرار می‌نماید. مغز در طول مدت خواب شبانه حافظه را تقویت و ارتباطات جدید ایجاد می‌کند. بدون داشتن خواب کافی مغز و بدن نمی توانند عمل کرد خوبی داشته باشند و کیفیت زندگی به طور چشمگیر کاهش می‌یابد خواب‌آلودگی بیش از حد و خستگی روزانه از علایم آشکار نداشتن خواب خوب شبانه می‌باشند. محرک هایی مثل کافین هم نمی توانند این کم بود خواب را جبران کنند.

بدن انسان به خواب نیاز دارد همانطور که به آب و غذا نیاز دارد تا بهترین عمل کرد را داشته باشد پس به خواب خوب هم نیاز دارد. خواب خوب شبانه باعث بهبود عمل کردهای بدن می شود و تعادل های شیمیایی بدن را بازسازی می نماید. مغز در طول مدت خواب شبانه حافظه را تقویت و ارتباطات جدید ایجاد می کند. بدون داشتن خواب کافی مغز و بدن نمی توانند عمل کرد خوبی داشته باشند و کیفیت زندگی به طور چشمگیر کاهش می‌یابد.

اثرات خواب خوب شبانه بر روی سیستم مرکزی عصبی بدن انسان

خواب شبانه باعث می‌شود تا مغز یافته‌هایی که در طول روز بدست آورده را با نورون‌های عصبی مرور می‌کند اینکار باعث می‌شود تا هماهنگی مغز با اجزا بدن بیشتر شود و مغز واکنش های سریعتری داشته باشد.

خواب شبانه کمک می‌کند تا بدن انسان مواد سیتوکین تولید کند. این مواد برای حفظ ایمنی و سلامتی بدن نقشی کاملا حیاتی و مهم دارند. نداشتن خواب خوب شبانه مانع می‌شود تا بدن فرصت کافی برای تولید این ماده حساس ایمنی داشته باشد.

اثرات خواب خوب شبانه بر روی سیستم گوارشی

نداشتن خواب شبانه در کنار پرخوری و خوردن غذاهای چرب از دیگر عوامل اضافه وزن و چاقی است. بدن انسان در خواب دو هورمون به نام های لپتین و گرلتین تولید می‌کند که کار این دو هورمون کنترل احساس گرسنگی و پریشانی است. لپتین به مغز فرمان سیری می‌دهد. نداشتن خواب خوب کافی باعث کاهش این هورمون و افزایش هورمون گرلتین می‌شود. همچنین احساس خستگی مفرط باعث می‌شود تا شما نتوانید فعالیت ورزشی داشته باشید و انجام ندادن فعالیت ورزشی باعث اضافه وزن می‌شود. نخوابیدن یا خواب کافی نداشتن سطح انسولین خون را به هم می‌ریزد. به هم ریختن سطح انسولین موجب افزایش قند و چربی در خون می‌شود. که خطر ابتلا به دیابت نوع دو را افزایش می‌دهد.

اثرات خواب خوب شبانه بر روی قلب

خوب خوابیدن باعث بهبود عملکرد فرایند خون رسانی و رگهای خونی می‌شود. حفظ فشار و قند خون و التهاب خونی از دیگر مزیت‌های خواب شبانه می‌باشد. در نظر داشته باشید که نداشتن خواب کافی باعث می‌شود این عملکردها به خوبی انجام نشوند و در نتیجه خطرات ابتلا به بیماریهای قلبی عروقی افزایش پیدا کنند.

با توجه به مواردی که بیان شد جواب دادن به این پرسش که آیا خواب خوب شبانه طول عمر را افزایش می‌دهد ساده و مشخص می‌باشد. جواب یک کلمه است: بله، خواب خوب شبانه طول عمر را افزایش می‌دهد.

اگر بخواهیم به صورت خلاصه موراد مطرح شده را جمع بندی کنید باید گفت خواب خوب به بدن انسان فرصت می‌دهد تا فعالیت‌هایی که برای سلامتی انسان ضروری هستند را انجام دهد. در کنار این فعالیت‌های ضروری بدن،  خواب خوب شبانه باعث می‌شود از نظر روحی و احساسی نیز انسان احساس خوب و خوشایندی داشته باشد پس باید خوابیدن و به خصوص خواب خوب را کاملا جدی گرفت. از مهمترین عوامل فیزیکی برای داشتن خواب خوب و ایده ال داشتن بستری مناسب شامل تشک و بالش متناسب با آناتومی بدن شخص می باشد.تیم تحقیق و توسعه داتیس انواع بالش و تشک های طبی را جهت فراهم ساختن این بستر مناسب طراحی و تولید کرده است که از میان آن ها می توان به تشک تمام طبی فول ارتوپدیک ویچ کرافت و نیز بالش طبی و مموری فوم مدیترم اشاره نمود.

منبع:

http://healthysleep.med.harvard.edu/healthy/science/how/external-factors

https://sleepfoundation.org/sleep-tools-tips/healthy-sleep-tips

http://www.apa.org/helpcenter/sleep-disorders.aspx

https://sleepfoundation.org/sleep-tools-tips/healthy-sleep-tips

https://www.healthline.com/health/sleep-deprivation/effects-on-body#7

 

4.6/5 ( 5 بازدید )

این مقاله را به اشتراک بگذارید

5 (100%) 4 امتیاز
(امتیاز دهید امتیاز بگیرید)

دسته بندی مقالات

آخرین نظرات